Ohlášky 17. 02. 2013: Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

    Milí farníci,

    Společné

    • O příští neděli se bude konat při mši svaté sbírka zvaná Svatopetrský haléř, z něhož papež přispívá na řešení akutních humanitárních katastrof.
    • V našich kostelech o této neděli neleznete papírovou pokladničku určenou pro obvyklou postní almužnu. Její výtěžek má pomoci okamžité pomoci lidem v našem nejbližším okolí. Pokladnička je zadarmo. Zalepenou poladničku mi, prosím, předejte o Květné neděli, abych její výtěžek poskytl Charitě.
    • Příští sobotu, tj. 23. února se koná další setkání biřmovanců na faře v Dlouhé Loučce od 16h jako obvykle, na něž mimořádně zavítá i P. ThLic. Tomáš Klíč, vyučující na katedře morální teologie při Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
    • Excursus k pobožnosti křížové cesty (Dle Direktáře o lidové zbožnosti a liturgii. Směrnice a zásady vydaného Kongregací pro bohoslužbu a svátosti, česky v Karmelitánském nakladatelstv, Kostelní Vydří 2007, od bodu č. 131 do č. 135, na str. 95 a dále):
    131. (…) věřící znovu a se soucitem procházejí poslední etapu Ježíšova putování jeho pozemským životem: od Olivové hory, kde u venkovského dvor¬ce „zvaného Getsemany" (srov. Mk 14,32) Pán „upadl do smrtel¬né úzkosti" (Lk 22,44), přes horu Kalvárii, kde byl ukřižován mezi dvěma zločinci (srov. Lk 32,33), až do zahrady, kde byl uložen do nového hrobu vyhloubeného ve skále (srov. Jan 19,40-42).
    Svědectvím lásky křesťanského lidu k této pobožnosti jsou nesčetné křížové cesty v kostelích, na poutních místech, v klášterech a také vztyčené pod širým nebem na venkově nebo podél výstu¬pu na nějaký vrchol, jemuž jednotlivá zastavení dodávají podmanivou tvářnost.
    132. Křížová cesta je syntézou různých pobožností, které vznikly ve vrcholném středověku. Jedná se o pouť do Svaté země, během níž věřící zbožně navštěvují místa spojená s utrpením Páně, dále pobožnost ke „Kristovým pádům" pod křížem, pobožnost k „bolestnému Kristovu putování" spočívající v průvodech kráčejících od kostela ke kostelu, které připomínají cestu, jíž se Kristus ubíral během svého utrpení. Patří sem také pobožnost ke „Kristovým zastavením", což jsou okamžiky, kdy se Ježíš na své cestě ke Kalvárii zastavuje buď přinucen svými trýzniteli nebo z vysílení námahou, či když se pohnut láskou snaží oslovit ty, kteří jsou jeho utrpení přítomni.
    Křížová cesta, jež je ve své současné podobě doložena již od první poloviny 17. století, byla rozšířena především zásluhou svatého Leonarda z Porto Maurizio (+ 1751). Sestává ze čtrnácti zastavení, byla schválena Apoštolským stolcem a obdařena odpustky.
    133. Křížová cesta je poutí vytyčenou Duchem Svatým, Božím ohněm, jenž planul v Kristově hrudi (srov. Lk 12,49-50) a jenž ho podněcoval k cestě na Kalvárii. Je to pouť milovaná církví, jež si uchovala slova i události posledních dnů svého Ženicha a Pána v živé paměti.
    V pobožnosti křížové cesty se také setkávají rozličná charakteristická vyjádření křesťanské spirituality: pojetí života jako cesty či pouti; jako přechodu, skrze tajemství kříže, z pozemského vyhnanství do nebeské vlasti; touha hluboce se připodobnit Kristovu utrpení; také nároky plynoucí z následování Krista (sequela Christi), kvůli nimž učedník nemůže než kráčet za svým Mistrem a každodenně nést svůj kříž (srov. Lk 9,23).
    To všechno jsou důvody, jež činí z křížové cesty pobožnost mimořádně vhodnou pro postní dobu.
    134. (…) křížová cesta je pobožností vztahující se k utrpení Krista; je tedy vhodné zakončovat ji způsobem, který by u věřících vyvolával očekávání vzkříšení ve víře a naději; po vzoru posledního zastavení křížové cesty v Jeruzalémě, konaného u kaple postavené na místě Kristova hrobu a zvané Vzkříšení (Anastasis), lze celou pobožnost završit připomínkou Pánova vzkříšení.
    135. Textů pro křížovou cestu je nepřeberné množství. Byly vytvořeny pastýři pohnutými upřímnou úctou k této pobožnosti a přesvědčenými o její duchovní účinnosti; mnohdy jsou jejich autory i laičtí křesťané, vynikající svatostí života, učeností nebo literárním nadáním.
    (…) Moudře uspořádaný průběh křížové cesty pak zajistí, aby se vy¬váženě střídaly slovo, ztišení, zpěv, kráčení v průvodu a rozjímavá zastavení, což přispěje k dosažení duchovních plodů plynoucích z této pobožnosti.

    Dlouhá Loučka

    • O 5. neděli v liturgickém mezidobí se při mši svaté vybralo celkem 770,- Kč. PBZ!
    • V uplynulém týdnu jsem s Dr. Jitkou Jonovu podnikl badatelskou cestu do Dřevohostic, kde v mládí často pobýval kard. Lev svobodný pán Skrbenský z Hříště. Také jsme navštívili v Kroměříži dva významné archivy, mapující Skrbenského studia na místním chlapeckém gymnáziu a jeho kanonikát.
    • Svátost pomazání nemocných přijalo v pondělí 11. února 2013 ve farním kostele 5 věřících.
    • Pobožnost křížové cesty budeme konat každý čtvrtek namísto svatého růžence od 16:30 v zimni oratoři na faře.
    • V pondělí 18. února si připomeneme 27 let od úmrtí P. ThDr. Vladimíra Kryštofského. Letos současně to bude 80 let od jeho kněžského svěcení. Pěkný článek o někdejším oblíbeném dlouholoučském duchovním správci si můžete přečíst, pamětníci i naši mladší farníci, na našich webových stránkách.

    Šumvald

    • O 5. neděli v liturgickém mezidobí se při mši svaté vybralo celkem 950,- Kč. PBZ!
    • Pozor: Začátek středeční mše svaté přesouváme na 16 h, abychom umožnili pracujícím účast na pobožnosti křížové cesty, která bude začínat v 15:15. Ani starší farníci nemusejí mít, strach, že půjdou domů za tmy, neboť Slunce zapadne okolo 17:27 min.

    Paseka

    • O 5. neděli v liturgickém mezidobí se při mši svaté vybralo celkem 781,- Kč. PBZ!
    • Pobožnost křížové cesty se v Pasece koná vždy přede mší svatou v pátek od 15:15. Jste srdečně zváni.
    • Opakuji, že příští, tj. 2. neděli postní budu udílet při mši svaté pomazání nemocných našim nemocným. Vhodní zájemci ať se nezapomenou přihlásit.

    pdf Elektronická verze Farních listů č. 8.

    8. týden

    17. – 24. února 2013

    Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

    Den

    Liturgická oslava

    Místo

    Čas

    Úmysl (poznámka)

    17. 2.

    Neděle

    1. neděle postní

    Dlouhá Loučka – farní kostel

    7:45

    (s udílením popelce) Za + Drahomíru Horákovou a její rodinu

    Šumvald

    8:45 !

    pobožnost křížové cesty

    9:30

    (s udílením svátosti pomazání nemocných) Za farníky

    Paseka

    11:00

    (s udílením popelce) Za rodiče Hubené

    18. 2.

    Pondělí

    Pondělí po 1. neděli postní

    Dlouhá Loučka – zimní oratoř na faře

    17:00

     

    19. 2.

    Úterý

    Úterý po 1. neděli postní

    ---

    ---

    ---

    20. 2.

    Středa

    Středa po 1. neděli postní

    Šumvald

    15:15 !

    pobožnost křížové cesty

    16:00 !

     

    21. 2.

    Čtvrtek

    Čtvrtek po 1. neděli postní

    Dlouhá Loučka – zimní oratoř na faře

    15:30 – 16:30

    adorace Nejsvětější svátosti, nešpory a svátostné požehnání

    16:30

    pobožnost křížové cesty

    17:00

     

    22. 2.

    Pátek

    Svátek Stolce sv. Petra, apoštola

    Paseka

    15:15

    pobožnost křížové cesty

    16:00

     

    23. 2.

    Sobota

    Sobota po 1. neděli postní

    Paseka - sanatorium

    12:30

    24. 2.

    Neděle

    2. neděle postní

    Dlouhá Loučka – farní kostel

    7:45

    Za farníky

    Šumvald

    8:45

    pobožnost křížové cesty

    9:30

    Za Stanislava Wiedermanna, bratra a rodiče

    Paseka

    11:00

    (s udílením pomazání nemocných) Za * a + rodinu Černých a Štrbíkovou

     

     

    Finanční podpora

    "Šumvald - kostel sv. Mikuláše - oprava nátěru fasád" je realizováno za finanční podpory Olomouckého kraje, obce Šumvald a Ministerstva kultury.

    logo olkrajlogo sumvaldlogo mkcr