Ohlášky 17. 03. 2013: Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

Vážení,

Pořad velikonočních bohoslužeb

•Mše svatá o Zeleném čtvrtku na památku Poslední večeře Páně 28. března 2013:
    o Šumvald od 17h,
    • Velkopáteční obřady 29. března 2013:
    o Dlouhá Loučka od 15h,
    o Šumvald od 17h
    • Příležitost k návštěvě Božího hrobu o Bílé sobotě 30. března 2013:
    o V Dlouhé Loučce od 9h do 12h,
    o v Šumvaldu od 9h do 12h do
    o a v Pasece od 9h do 15h.
    • Bílá sobota 30. března 2013 nešpory v Pasece od 19:30
    • Velikonoční vigilie (lidově "Vzkříšení") v sobotu 30. března od 20h v Pasece.

• Slavnost sv. Josefa, snoubence Panny Marie přerušuje půst.
    • V sobotu 16. března proběhla schůzka biřmovanců. Další setkání se uskuteční v sobotu 23. března na faře v Dlouhé Loučce od 16h.
    • O 4. neděli postní se vybralo při mši svaté celkem 1.262,- Kč. PBZ!
    • 5. března 2013 proběhl druhý kontrolní den ve věci restaurování dřevěné sochy Zmrtvýchvstalého Krista z Dlouhé Loučky. Bylo dohodnuto, že dojde k dočištění první nepůvodní vrstvy, na kterou bude provedena rekonstrukce původního zlacení pláště.
    • Mše sv. v pondělí 18. bžezna kvůli služební cestě otce Pavla odpadá (příprava ministrantského putovního tábora).

• O 4. neděli postní se vybralo při mši svaté celkem 734,- Kč. PBZ!
    • Příprava dětí na první svaté přijímání, jež má proběhnout v neděli 2. června: Bude probíhat v těchto pátečních termínech
    o 5. dubna (informativní, s rodiči prvokomunikantů, bez dětí),
    o 1. schůzka: 19. dubna (o svaté zpovědi I.)
    o 2. schůzka: 26. dubna (o svaté zpovědi II.)
    o 3. schůzka: 10. května (o svátosti oltářní I.)
    o 4. schůzka: 17. května (o svátosti oltářní II.)
    o 31. května (první svatá zpověď našich dětí).
    o Nácvik ministrantů na velikonoční vigilii se uskuteční v neděli 24. dubna po mši svaté.
    o Do přípravy bude zařazena také eucharistická adorace, termín bude upřesněn.

• O 4. neděli postní se vybralo při mši svaté celkem 2.300,- Kč. PBZ!
    • Při pohřební mši svaté za paní Helenu Doležalovou, roz. Riedlovou, se vybralo celkem 1.600,- Kč. PBZ!
    • Příprava dětí na první svaté přijímání, jež má proběhnout v neděli 2. června: Bude probíhat v těchto středečních termínech:
    o 3. dubna (informativní, s rodiči prvokomunikantů),
    o 1. schůzka: 10. dubna (o svaté zpovědi I.)
    o 2. schůzka: 17. dubna (o svaté zpovědi II.)
    o 3. schůzka: 1. května (o svátosti oltářní I.)
    o 4. schůzka: 8. května (o svátosti oltářní II.)
    o K první svaté zpovědi ve středu 29. května.
    o 24. dubna povede otec Pavel s našimi prvokomunikanty eucharistickou adoraci.
    Pořad velikonočních bohoslužeb•Mše svatá o Zeleném čtvrtku na památku Poslední večeře Páně 28. března 2013: o Šumvald od 17h, o Dlouhá Loučka od 18:30. V Dlouhé Loučce následuje bezprostředně poté adorace v Getsemanské zahradě.
    • Velký pátek 29. března 2013: ranní chvály s modlitbou se čtením v Dlouhé Loučce od 8h.• Velkopáteční obřady 29. března 2013: o Dlouhá Loučka od 15h, o Šumvald od 17h
    • Bílá sobota v sobotu 30. března 2013 v 8h: ranní chvály a modlitba se čtením v Dlouhé Loučce.• Příležitost k návštěvě Božího hrobu o Bílé sobotě 30. března 2013: o V Dlouhé Loučce od 9h do 12h, o v Šumvaldu od 9h do 12h do o a v Pasece od 9h do 15h.• Bílá sobota 30. března 2013 nešpory v Pasece od 19:30• Velikonoční vigilie (lidově "Vzkříšení") v sobotu 30. března od 20h v Pasece.• Slavnost Zmrtvýchvstání Páně v neděli 31. března 2013: Dlouhá Loučka od 7:45, Šumvald od 9:30, Paseka od 11h. Svátostné požehnání v Dlouhé Loučce téhož dne od 14h.• K danému rozpisu (Zelený čtvrtek a Velký pátek v Dlouhé Loučce a v Šumvaldě, velikonoční vigilie jen v Pasece) jsem dospěl po velmi vážné úvaze před Bohem. Možná se ptáte, proč v Dlouhé Loučce a Šumvaldě jsou obřady Zeleného čtvrtku i Velkého pátku. Nutí mě k tomu církevní zákon: tam, kde byla slavena mše svatá na památku Večeře Páně, musejí být také velkopáteční obřady. Můžeme s tím polemizovat, ale nakonec se tomu musíme přizpůsobit. Jistě, že by bylo spravedlivější každý den slavit v jiné farnosti, ale opravdu to po právní stránce není možno.Loni jsem na naléhání zástupců všech  farností připustil, že se budou všechny obřady třídenní opakovat ve všech farnostech. Musím Vám říci, že výsledek byl tristní: V Šumvaldě na vzkříšení přišlo šestnáct lidí. V Dlouhé Loučce a v Šumvaldě nic nebylo nachystáno. Fungovala jen Paseka, tam bych nevytknul vůbec nic, až na to, že vše probíhalo v nedůstojném chvatu.Nevím, jestli si farníci povšimli, že jsem byl o loňských Velikonocích před nervovým vyčerpáním a zhroucením. Osobně jsem svátky ani trochu neprožil. Uznávám, že liturgie je především ku prospěchu Božího lidu a kněz by měl co nejvíce o tento prospěch dbát. Za vyčerpanost jsem nechtěl vinit nikoho. Připisoval jsem ji jen svému nedostačujícímu plánování. Podobné situaci jsem se chtěl ku prospěchu všech svých farníků vyhnout. I oni mají nárok na to, aby jejich kněz okolo sebe o svátcích šířil pohodu.

pdf elektronická verze FL

17. – 24. března 2013

5. neděle postní

Za + manžela (následuje Te Deum)