Ohlášky 13. 04. 2014: Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

Milí farníci,

račte se obeznámit s novými ohláškami a pořadem bohoslužeb:

• Jako duchovní správce musím upozornit na to, že pohřební liturgie chápe zesnulého jako „služebníka Božího“ (famulus/a). Po celou dobu jej důsledně nazývá jen křestním jménem. Před Boží soud nesmrtelná duše nepředstupuje s oxfordským diplomem ani řádem práce. Jakékoli hodnosti nemají při křesťasnském pořbu své místo. (Výjimka platí jen pro svěcené služebníky a na základě privilegia, také pro nejvyšší státní představitelé.) Celý pohřeb má zvěstovat, že jsme si před Bohem všichni rovni.
    Tomu se musí podřídit i pohřební promluva. Naprosto nemístné jsou chvalořeči, na které někdy neznalí příbuzní čekají pod vlivem pohřbů občanských. „Jen Bohu samému se budeš klanět a jemu sloužit.“ (1. přikázání)
    Srov. také Katechismus katolické církve 1688: „Homilie se má vyhnout formě a stylu pohřební chvalořeči a má osvětlit tajemství křesťanské smrti ve světle vzkříšeného Krista.“
    • Ve všech našich farnostech se dnes koná průvod s ratolestmi. Jde o jedno z nejkrásnějších procesí během církevního roku. Pohyblivější věřící ať počkají před kostelem.
    • Dnes od 15h se koná pravidelné zpovídání ve Šternberku za účasti mnoha kněží z okolí.
    • V Uničově se bude hromadně zpovídat v úterý 18. dubna 2014 od 16h do 18h (přinejmenším).
    • O Zeleném čtvrtku se koná jako obyčejně pontifikální mše svatá v olomoucké katedrále od 9:30, při níž bude posvěceno i křižmo (jímž bude mj. biřmován v průběhu velikonoční vigilie i Pavel Peřina z Paseky). Této slavné bohoslužby se tračně zúčastňují s otcem Pavlem také jeho ministranti.
    • Povšimněte si, že v těch kostelích, kde se bude o Zeleném čtvrtku slavit mše svatá, bude svatostánek, dle církevních předpisů, už před začátkem prázdný. Věřící ať tedy nepoklekají.
    • Během Svatého týdne je ještě několik příležitosti k zadání mše svaté (pochopitelně s výjimkou Velkého pátku, kdy se mše svatá v římském obřadu neslaví).
    • O slavnosti Zmrtvýchvstání Páně 20. dubna 2014 se bude konat sbírka na Arcibiskupský kněžský seminář.
    • Křížová cesta na Rudě se koná o Velkém pátku od 20h.
    • Upozorňuji, že Velký pátek je dnem přísného postu.

• O 5. neděli postní, 30. března 2014, se při mši svaté vybralo 1.280,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • V sobotu 5. dubna 2014 se při pohřební mši svaté za paní Hermínu Babíkovou z Dlouhé Loučky vybralo celkem 1.854,- Kč. Pán Bůh zaplať.
    • Byla uzavřena smlouva s firmou Elpramont o montáži hromosvodů na našem farním kostele, to vše dle pokynů revízního technika.
    • Dnes odpoledne se koná svátostné požehnání.

• O 5. neděli postní, 30. března 2014, se při mši svaté vybralo celkem 1.050,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • V pátek 4. dubna 2014 se při pohřební mši svaté za pana Viléma Schwanzera vybralo celkem 3.900,- Kč. Pán Bůh zaplať.

• O 5. neděli postní, 30. března 2014, se při mši svaté vybralo celkem 806,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • Pavlu Peřinovi budou svěřeny ve farním kostele sv. Kunhuty poklady církve, tj. vyznání víry a modlitba Páně, s ohledem na jeho pracovní povinnosti až o Zeleném čtvrtku od 14h. Každý, kdo může přijít, bude srdečně vítán.
    • Po mši svaté na památku Poslední večeře Páně bude následovat v Pasece podle ustanovení bohoslužebných knih adorace v Getsemanské zahradě.
    • Před začátkem velkopátečních obřadú si farníci povedou poslední křížovou cestou (od 16:30).
    • O Bílé sobotě bude Pavel Peřina veřejně vyznávat víru, v níž byl během katechumenátu vyučen. Bude se nad ním konat starobylý obřad Effetha, který se inspiruje jedním s Kristových skutků. Při stejné příležitosti přijme také nové, tj. křestní jméno.
    • K adoraci do Božího hrobu budou věřící zvání o Bílé sobotě od 9:30. Ochotní strážci se zapište, prosím, do tiskopisů.
    Výtěžek z pokladničky v Božím hrobě je tradičně určen na pomoc křesťanům ve Svaté zemi.
    • Pohybliví nemocní se v sanatoriu setkají o Bílé sobotě 19. dubna 2014 od 12:30 k bohoslužbě slova s rozdílením Svatého přijímání (mše sv. se tohoto dne sloužit nesmí).
    • Uvedení do křesťanského života se pokládá za uzavřené přijetím tří svátostí: křtu, biřmování a prvního svatého přijímání. Pavlu Peřinovi, který to zakusí o velikonoční vigilii, přejme, aby jeho první křesťanské kroky byly radostné a jisté.

Otec Pavel

Novinky pro farní rodinky ke stažení a vytištění zde .

13. – 20. dubna 2014 - Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

Květná neboli pašijová neděle

Za pana Frant. Axmanna, Adolfínu Axmannovou, Karla Axmanna, Petra a Axmanna a ostatní rodinu

Za Jana, Filipa, manželku a rodiče