Ohlášky 31.08.2014: Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

    Milí farníci!

    Tentokrát je těch ohlášek, po čtyřech týdnech, opravdu přemnoho. Jsou však důležité. Příjemnou četbu!

    Společné

    • Podle mých informací čím dál četněji obcházejí naše obce svědkové Jehovovi. Jako farář doporučuji věřícím, aby se ke členům této náboženské společnosti chovali s pochopením a tam, kde se to zdá rozumné, prokázali také katolickou pohostinnost. Tímto přístupem jejich naukám, které jsou v přímém rozporu s Biblí, posvátnou Tradicí a učitelským úřadem církve, nikterak nepřitakáváme. Setkání se svědky Jehovovými může býti příležitostí, při níž se dá vyznat katolická víra, založená na Božím Zjevení.
    Moji babičku, uvědomělou katoličku, navštěvovaly ještě před rokem 2000 dvě příslušnice tohoto náboženského uskupení. Získala si je svou laskavostí. Když jednou odešly domů, řekla mi babička prostým jazykem: „Sú to hodné děvčice, Pavélku, enom sa mi na nich neľúbí, že říkajú, že Pán Ježíš za nás neumřel na kříži a že neuctívajú Panenku Marii.“ Tím naprosto přesně vystihla hlavní rozdíly: Svědkové Jehovovi nevěří ve výkupnou moc Kristovy oběti na kříži, nevěří v jeho božství, tudíž nevěří ani v Nejsvětější Trojici. Tím padají všechny další články křesťanské víry (o církvi, o svátostech) a dotčena je též etika. Víra náboženské společnosti Svědků Jehovových se nedá pokládat za křesťanskou. 
    Nutno dodat, že Svědkové Jehovovi, i když to připouštějí neradi, mění dynamicky své učení, morální požadavky, ale i způsob hlásání.
    • V sobotu 16. srpna 2014 blahořečil papež František v Soulu 124 křesťanů, kteří byli umučení proto, že nechali, oproti konfuciánským pravidlům, vystrojit jedné zesnulé katolický pohřeb. Drazí farníci, buďme vděčni Pánu Bohu za to, že žijeme v zemi, kde se mohou bez překážek konat smuteční rozloučení podle náboženství zesnulého. Ve světle dějin je to opravdová výsada.
    • Ještě jednou upozorňuji na plánovaný výlet na svatý Antoníček a Modrou u Velehradu 3. září 2014. Bližší informace u otce Pavla, v Šumvaldě u paní Žofie Čurdové.
    • Vzhledem k chystanému výletu školáků a širší veřejnosti přesouvám obvyklou dopolední návštěvu našich nemocných z první středy na následující den, čtrvtek 4. září 2014. Připomínám, že jsem vždy ochotný přinést svátosti našim věřícím, kteří už nemohou kvůli postupujícím nemocem chodit dlouhodobě do kostela. Rodinné příslušníky žádám, aby z blíženské lásky takovou kněžskou návštěvu zprotředkovali.
    • Dnešní neděli se budou našim žáčkům žehnat aktovky.
    • Rodičům našich školáků připomínám, že je naléhavé, kvůli přípravě školního rozvrhu hodin, urychlené podání přihlášek do římskokatolického náboženství. Otec Pavel je letos připraven vyučovat vyšší stupeň na faře v Dlouhé Loučce. Další možnost mají starší školáci a studenti také na faře v Uničově. Na tomto místě bych rád připomenul, že vést děti ke vzdělávání v pravdách víry je jednou z nejdůležitějších povinností katolických rodičů. Proto bych zároveň Vás rodiče poprosil, abyste výuku náboženství nepovažovali pouze za jakousi alternativu či možnost, ale za povinnost. V praxi to znamená, že dříve než naplánujete termíny různých kroužků, přihlédnete, zda to nekoliduje s výukou náboženství.
    • Od první zářijové neděle, tj. 07.09.2014, je možno u otce Pavla zapisovat úmysly mší svatých. Pozor změna: budeme zapisovat jen na první pololetí!
     
    Dlouhá Loučka
    • Oslavili jsme hody. Ctitelům našeho svatého patrona přepisuji tyto výmluvné verše:
    S kůží v ruce Bartoloměj
    pokorně Tě prosím, Pane:
    Už mě nenech vězet marně
    v Leviatanově tlamě.
    (Magorovy labutí písně, nakl. Torst, Praha 2006)
     
    Jejich autorem je I. M. Jirous (1944-2011), který se nechal inspirovat vlastním pobytem v komunistických žalářích.
    • O 18. neděli v liturgickém mezidobí, 3. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 740,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 19. neděli v liturgickém mezidobí, 10. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 960,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 20. neděli v liturgickém mezidobí, 17. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 723,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O slavnosti sv. Bartoloměje, apoštola a patrona našeho farního kostela, v neděli 24. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 3.556,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • Při hodové mši sv. kázal v našem farním kostele ctihodný pán Vilém Pavlíček, pocházející ze svitavské farnosti, nastupující v říjnu 2014 do 5. ročníku Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Paleckého v Olomouci, který působí jako jáhen v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci. Provázejme jej svými modlitbami na cestě ke kněžství.
    • Vzhledem k historické spřízněnosti naší farnosti s německými rytíři uvádíme dvě novinky z života jejich řádu:
    o V sobotu 9. srpna 2014 složil při pontifikální mši svaté od 11h v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě své věčné sliby P. Norbert Jan Maria Hnátek, donedávna administrátor Římskokatolické farnosti Luká.
    o V sobotu 27. září 2014 budou investováni v řádové kapli sv. Kříže v Opavě, Matiční ulici (kaple milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské) tři noví familiáři: Tomáš Both, Josef Faltýnek a Jan Kratochvíl Farkaš z Nagy Joka.
    Připomínám, že familiářem německého řádu byl také náš někdejší farář P. František Wariš.
    • V sobotu 6. září 2014 se pořádá v Kroměříži, v prostorách Arcibiskupského gymnázia, tradiční ministrantská pouť.
    • V sobotu 30. září 2014 se konala v Panské oratoři kostela Boží Prozřetelnosti v Šenově nevšední vernisáž, návštěvníci mohli zhlédnout pozoruhodnou, nedávno objevenou, sbírku obrazů, jež patřily rodině Skrbenských.
    Za zmínku stojí, že ve zmiňovaném Šenově se narodil r. 1914 P. Jindřich Knapp (+ 21. prosince 1989 v Újezdě u Uničova), který působil v Šumvaldě v letech 1947 až 1965 po smrti P. Frnky jako provizor a administrátor ex currendo a v Pasece jako administrátor ex currendo v letech 1964 až 1973. V obou případech dojížděl z Újezda.

    Šumvald

    • O 18. neděli v liturgickém mezidobí, 3. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 750,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • V pátek 8. srpna 2014 jsme se rozloučili při pohřební mši svaté od 14h ve farním kostele sv. Mikuláše s paní Adélou Axmannovou, poté bylo její tělo uloženo na místním hřbitově ke slavnému vzkříšení.
    Requiová sbírka vynesla celkem 2.500,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 19. neděli v liturgickém mezidobí, 10. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 900,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 20. neděli v liturgickém mezidobí, 17. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 1.400,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 21. neděli v liturgickém mezidobí, 24. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 600,- Kč. Pán Bůh zaplať
    • Upozorňuji, že mše sv. ve středu 3. září 2014 se kvůli školnímu výletu výjimečně překládá na sedmou hodinu ranní. O jejím zrušení se uvažovat nedalo, protože byl zadán mešní úmysl (za Rudolfa Olbricha a rodiče z obou stran).
    • V uplynulém týdnu byly proplaceny hotové věžní okenice na farním kostele. I se zednickými pracemi bylo vynaloženo 142.945,- Kč.

    Paseka

    • O 18. neděli v liturgickém mezidobí, 3. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 755,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 19. neděli v liturgickém mezidobí, 10. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 1.026,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 20. neděli v liturgickém mezidobí, 17. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 1.182,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • O 21. neděli v liturgickém mezidobí, 24. srpna 2014, se při mši svaté vybralo celkem 1.161,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • Obec Paseka přislíbila naší farnosti 200 tisíc Kč na pořízení nových lavic.
    • V minulých měsících se uvažovalo o opravě zahrady olivetské umístěné na jižní straně našeho farního kostela. Generální ředitelství Národního památkového ústavu se usnesl, že nejen stěna kostela, ale i samotné sochy požívají kulturně-památkové ochrany jako nedílná součást chrámu. Další práce budou tedy muset být provedeny certifikovaným restaurátorem kamene na základě restaurátorského záměru, schváleného Stavebním odborem Města Uničov. Tento záměr již připravuje pan Martin Parobek ze Šternberka. Náklady budou hrazeny z příslušného dotačního titulu.
    • Výuka římskokatolického náboženství na ZŠ Paseka bude probíhat každou středu od 13 do 14h.
    • Otec Pavel objevil, že nedávno opravený, silně zvětralý, pískovcový náhrobek u bočního vchodu do farního kostela sv. Kunhuty patří důstojnému panu faráři Adalbertu Hoffmannovi a jeho rodičům Rosalii a mlynáři Tobiasu Hoffmannovým.
    Tento kněz začal poctivě a obšírně psal v druhé polovině 19. stol. pamětní knihu pasecké farnosti. Raritou je skutečnost, že P. Adalbert Hoffmann pocházel z filiálních Haukovic! Co je na tom divného? Nebývá zvykem ustanovovat za duchovní správce farnosti rodáka. Už i v evangeliu je psáno: „Nemo propheta acceptus est in patria sua. - Nikdo není doma prorokem.“ (srov. Lk 4,25) Kristovo slovo se naplnilo, protože musel opakovaně čelit hrubým výpadům dědičného paseckého starosty. Dokonce požadoval farářovo odvolání až ve Vídni, u velmistra německého řádu. Velmistr osobně zavítal do Paseky (při té příležitosti pobýval ve své dlouho-loučské rezidenci, tj. v horním zámku) a spor vyřešil s konečnou platností ve prospěch P. Hoffmanna.
    Adalbert Hoffmann se narodil v Haukovicích, v domě č. 19, dne 8. listopadu 1789. Na kněze byl ordinován roku 1814. Zemřel 14. února 1870. Římskokatolickou farnost Paseka spravoval nejprve jako administrátor od r. 1830 do r. 1841, posléze jako farář do r. 1863. Administrátor je, na vysvětlenou, dle kanonického práva, dočasným správcem farnosti; např. když předchozí farář zemřel anebo je dlouhododobě zaneprázdněn (třeba kvůli nemoci). V našem případě zastupoval paseckého faráře P. Franze Weissera, narozeného roku 1751 v Dlouhé Loučce (další pozoruhodné zjištění!), na kněze ordinovaného r. 1777, který zesnul v Pasece 21. března 1841 (viz obrázek).Poslední řádka z matriky zemřelých svědčí o úmrtí o pohřbu P. Franze Weissera v Pasece
    Pro zajímavost připojuji ke stažení snímek z křestní matriky Haukovic, kde je zaznamenán křest Adalberta Hoffmanna (viz obrázek vlevo)Zápis o křtu Adalberta Hoffmanna v křestní matrice Haukovic z 8. listopadu 1789.
    Také je velmi pikantní, že P. Franz Weisser Adalberta Hoffmanna křtil! Tehdy ještě v Pasece nezastával úřad faráře, ale kooperátora, tedy dle platného zákona měl právo po smrti farářově, tj. P. Franze Wernera (farářem 1783-1806), nastoupit na jeho místo. (První zápis v Matrice pokřtěných, kde je Weisser podepsán pochází ze 14. října 1779.) To by si nebyl pomyslil páter Franz, že tento Bertík bude jednou knězem, jeho zástupcem i nástupcem! Pán Bůh má opravdu smysl pro humor.
    Je velmi pravděpodobné, že i další faráři, kteří dosloužili v Pasece, jsou pochováni na hřbitově okolo kostela. Krom A. Hoffmanna to s jistotou víme jen o J. Nevřelovi (+1916). Dále to můžeme na základě úmrtní matriky říci o P. Franzi Weisserovi. V úvahu by podle dostupných pramenů přicházeli: P. Tobias Schilder (+1717), P. Franz Werner (+1806), zmiňovaný P. Franz Weisser, P. Josef Schnirch (+1883), P. Gregor Frey Z-_I-Z_inv_c_8086_sig_U_VII_9_1801_-_1881_Paseka-_Karlov-_Haukovice-_Pasecky_zleb_0116(+1902).
    Bude pěkné, milí farníci, pokud k našim bývalým kněžím tu a tam položit s vírou ve věčný život a zmrtvýchvstání květinu nebo u nich zapálíte svíčku.


    Upozorňuji na nové snímky ve fotogaleriích, přidané jako památka na bývalého duchovního správce Římskokatolických farností Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka P. Holušu, viz také druhou kolekci, mapující jáhenské a kněžské svěcení P. Zdenka.

    Čerstvé Novinky pro farní rodinky ke stažení .

    otec Pavel 

    35. týden

    24. – 31. srpna 2014

    Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

     

    Den

    Liturgická oslava

    Místo

    Čas

    Úmysl (poznámka)

    31. 8.

    Neděle

    22. neděle v liturgickém mezidobí

    Dlouhá Loučka

    7:45

    Za + Dagmar Libichovou

    Šumvald

    9:30

    Za Romualda Kyselého, manželku a rodiče z obou stran

    Paseka

    11:00

    Za farníky

    1. 9.

    Pondělí

    Pondělí 22. týdne v liturgickém mezidobí

    Dlouhá Loučka

    18:00

    Za celou rodinu a uzdravení

    2. 9.

    Úterý

    Úterý 22. týdne v liturgickém mezidobí

    ---

    ---

    ---

    3. 9.

    Středa

    Památka sv. Řehoře Velikého, papeže a učitele církve

    Šumvald

    7:00

    Za Rudolfa Olbricha a rodiče z obou stran

    4. 9.

    Čtvrtek

    Čtvrtek 22. týdne v liturgickém mezidobí

    Dlouhá Loučka

    16:30 – 17:30

    eucharistická adorace, nešpory a svátostné požehnání

    17:30

    svatý růženec světla

    18:00

    mše svatá:

    5. 9.

    Pátek

    Pátek 22. týdne v liturgickém mezidobí

    Paseka

    15:30 – 16:00

    výstav velebné svátosti, zakončený zásvětnou modlitbou k Srdci Páně a svátostným požehnáním

    16:00

    mše sv. votivní z formuláře o Nejsvětějším Srdci Páně

    6. 9.

    Sobota

    Sobotní památka Panny Marie

    Sanatorium - Paseka

    12:30

     

    7. 9.

    Neděle

    23. neděle v liturgickém mezidobí

    Dlouhá Loučka

    7:45

    Za farníky

    Šumvald

    9:30

    Za manžele Hubáčkovy a syna Zdenka

    Paseka

    11:00

    na poděkování za úrodu

     

    Finanční podpora

    "Šumvald - kostel sv. Mikuláše - oprava nátěru fasád" je realizováno za finanční podpory Olomouckého kraje, obce Šumvald a Ministerstva kultury.

    logo olkrajlogo sumvaldlogo mkcr