Ohlášky 26.10.2014: Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

    Milí farníci!

    Společné

    • Prosím, věnujte zvýšenou pozornost změnám v pořadu bohoslužeb, které nastaly jednak v souvislosti s přechodem z času letního na zimní, tak kvůli slavnosti všech svatých a dušičkovým pobožnostem.
    • Biskupové Čech a Moravy doporučují, aby se věřící katolíci 1. listopadu, tj. o slavnosti Všech svatých, zúčastnili mše svaté.
    • Odpustky pro duše v očistci: Od 1. listopadu odpoledne a 2. listopadu po celý den je možno při návštěvě kteréhokoli kostela či kaple získat plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci. Kromě tří obvyklých podmínek (sv. zpověď, sv. přijímání, mondlitba na úmysl Svatého otce) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a vyznání víry.
    Na základě dovolení Apoštolského stolce pro české a moravské diecéze, je možno již od 25. října až do 8. listopadu získávat po splnění tří obvyklých podmínek denně plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci, navštíví-li někdo hřbitov a pomodlí se tam třeba jen v duchu za zemřelé.
    Dodávám, že duším v očistci lze přivlastňovat odpustky v kterýkoli den roku, nejen o dušičkách.
    • Jako výraz tělesného milosrdenství budeme i letos konat pobožnosti na hřbitovech. Protože památka všech věrných zesnulých připadá na neděli, je třeba je skloubit s běžným pořadem bohoslužeb.
    • 2. listopadu 2014 si připomeneme 73 let od zesnutí Mons. prof. ThDr. et PhDr. Josefa Karla Matochy, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského.
    • Na Papežské misijní univerzitě Urbaniana byla pojmenována podle Benedikta XVI. velká aula. Při slavnostním aktu přečetl osobní sekretář emeritního papeže Mons. Georg Gänswein poselství vyznamenaného (dle Vatikánského rozhlasu):
    „Je misijní poslání církve dosud aktuální? Nebo se máme raději zaměřit na dialog mezi náboženstvími, která se spojují ve společné službě mírové kauze? Podle Josepha Ratzingera je nezbytné hledat odpověď, aniž bychom ztratili ze zřetele „otázku pravdy“. Není možné se vzdát pravdy ve jménu obecné touhy po „míru mezi náboženstvími ve světě“, tvrdí emeritní papež, který v tomto ohledu na náboženství nepohlíží jako na „varianty jediné a téže reality“, která „nabírá různých forem“, nýbrž jako na skutečnost „v pohybu na dějinné úrovni, tak jako jsou v pohybu národy a kultury“. Z křesťanského pohledu může setkání s Ježíšem tyto národy a kultury „plně dovést k jejich pravdě“. Kristus totiž neničí dějiny a kultury, se kterými vstupuje do kontaktu, nýbrž vkládá je „do čehosi vyššího, k čemuž tyto národy a kultury putují“, vede je k „očišťování a dozrávání“. Z tohoto setkání pramení nový život a projevují se nové rozměry víry, přinášející radost, pokračuje Benedikt XVI.
    Náboženství přirozeně není jednotný jev, podotýká se dále v poselství. Můžeme v něm „bezpochyby nalézt krásné a ušlechtilé věci, stejně jako věci nízké a destruktivní“, tvrdí Joseph Ratzinger a vysvětluje předpoklady kontrapozice mezi náboženstvím a vírou v teorii Karla Bartha a posléze Dietricha Bonhoeffera. Emeritní papež jejich pohled posuzuje jako „jednostranný“, ačkoliv uznává, že, křesťanstvím počínaje, má každé náboženství, „zároveň pěstovat kritiku vůči náboženství, aby zůstalo na správné cestě“.
    Benedikt XVI. každopádně odmítá pozitivistickou hypotézu, podle které se náboženství může považovat za překonané. „Člověk se umenšuje, a nikoliv zvětšuje, pokud zde již není prostor pro éthos, který člověka na základě jeho autentické přirozenosti odkazuje za pragmatismus a směřuje jeho pohled k Bohu“. Odtud tedy pochází přesvědčení, „že v hluboce změněném světě je i nadále odůvodněná úloha komunikovat druhým evangelium Ježíše Krista“. A to také z toho důvodu, uzavírá Benedikt XVI., že „radost vyžaduje, aby byla sdělována“, stejně jako láska a pravda. Nikoliv s cílem „zajistit našemu společenství co nejvyšší možný počet členů“, a tím méně s „mocenskými cíly“. Avšak kvůli tomu, že láska, žitá v pravdě, „je ryzím důkazem pravdivosti křesťanství“.

    Dlouhá Loučka

    • O 29. neděli v liturgickém mezidobí, 19. října 2014, se při mši svaté vybralo na Papežské misijní celkem 3.430,- Kč. Pán Bůh zaplať! Celá částka byla převedena na příslušný účet.
    • O příští neděli, kdy si připomínáme všechny věrné zesnulé, se s farníky setkáme mimořádně na hřbitově u velkého kříže ke krátké pobožnosti, poté se odebereme do farního kostela ke slavení mše svaté.

    Šumvald

    • O 29. neděli v liturgickém mezidobí, 19. října 2014, se při mši svaté vybralo na Papežské misijní dílo celkem 1.600,- Kč. Pán Bůh zaplať! Celá částka byla převedena na příslušný účet.
    • V sobotu 25. října 2014 jsme se rozloučili při requiové mši svaté s paní Marií Guxovou, r. Absolonovou ze Šumvaldu. Poté bylo její tělo převezeno ke zpopelnění.
    • Na přání účastníků bohosložeb posouváme v zimní sezóně 2014/2015 středeční bohoslužby na 16h!

    Paseka

    • V pátek 24. října 2014 jsme rozloučili z farního kostela sv. Kunhuty při requiové mši svaté od 14:30 s panem Jaroslavem Urbáškem z Uničova. Poté bylo jeho tělo uloženo k slavnému vzkříšení na paseckém hřbitově.
    Z toho důvodu byla zrušena večerní mše svatá i růžencová pobožnost.
    • O 29. neděli v liturgickém mezidobí, 19. října 2014, se při mši svaté vybralo na Papežské misijní dílo celkem 2.629,- Kč. Pán Bůh zaplať! Celá částka byla převedena na příslušný účet.

    otec Pavel

    Novinky pro farní rodinky ke stažení 


    43. týden/ 19. října – 2. listopadu 2014

    Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka

    Den

    Liturgická oslava

    Místo

    Čas

    Úmysl (poznámka)

    26. 10.

    Neděle

    30. neděle v liturgickém mezidobí

    Dlouhá Loučka

    7:45

    Za ++ otce a otčíma

    Slavnost Výročí posvěcení kostela

    Šumvald

    9:30

    Za Annu Schwanzerovou, manžela, dceru a dvoje rodiče

    30. neděle v liturgickém mezidobí

    Paseka

    11:00

    Za farníky

    27. 10.

    Pondělí

    Pondělí 30. týdne v liturgickém mezidobí

    Dlouhá Loučka

    17:00

     

    28. 10.

    Úterý

    Svátek sv. Šimona a Judy, apoštolů

    ---

    ---

    ---

    29. 10.

    Středa

    Památka bl. Restituty Kafkové, panny a mučednice

    Šumvald

    17:30

    růžencová pobožnost

    16:00

    mše svatá

    30. 10.

    Čtvrtek

    Čtvrtek 30. týdne v litturgickém mezidobí

    Dlouhá Loučka

    15:30 – 16:30

    eucharistická adorace, nešpory, svátostné požehnání

    16:30

    růžencová pobožnost

    17:00

    mše svatá

    31. 10.

    Pátek

    Památka sv. Wolfganga, biskupa

    Paseka

    15:30

    růžencová pobožnost

    16:00

    mše svatá

    1. 11.

    Sobota

    Slavnost Všech svatých

    Dlouhá Loučka

    7:45

    Za ++ kněze z našich farností

    Šumvald

    9:30

    Za farníky

    Paseka

    11:00

    Za rodinu Štrbíkovou

    Cca 11:45

    pobožnost na hřbitově

    Sanatorium – Paseka

    12:30

    Za * a + rodinu Hödlovou a všechny kněžské úmysly otce Pavla

    Dlouhá Loučka

    14:00

    svátostné požehnání

    2. 11.

    Neděle

    Vzpomínka na všechny věrné zesnulé

    Dlouhá Loučka

    7:30

    pobožnost na hřbitově

    7:45

    Za syna, vnuka a pravnuka

    Šumvald

    9:30

    Za Hynka Filipa, manželku a rodiče z obou stran

    Paseka

    11:00

    Za * a + rodinu Hamplovou, Kovaříkovou a Dudovou

    Šumvald

    14:00

    pobožnost na hřbitově

    Finanční podpora

    "Šumvald - kostel sv. Mikuláše - oprava nátěru fasád" je realizováno za finanční podpory Olomouckého kraje, obce Šumvald a Ministerstva kultury.

    logo olkrajlogo sumvaldlogo mkcr