Ohlášky 07.12.2014 (Dlouhá Loučka, Šumvald a Paseka)

• Obec Dlouhá Loučka ve spolupráci s Římskokatolickou farností Dlouhá Loučka zve veřejnost na adventní koncert pěveckého souboru Arcibiskupského gymnázia Kroměříž AVE, který začne dnes odpoledne v 16h.
    • O zítřejší slavnosti Neposkvrněného Početí Panny Marie doporučují naši biskupové věřícím, aby se zúčastnili mše svaté.
    • Od pátečního večera do sobotního budou mít mládežníci ze šternberského děkanátu na faře v Dlouhé Loučce adventní duchovní obnovu pod vedením otce Pavla. Ty naše mládežníky z Dlouhé Loučky, Šumvaldu a Paseky, které jsem nestačil pozvat osobně, zvu alespoň prostřednictvím tohoto farního bulletinu. Budete vítáni a určitě pomůžete i s organizačními věcmi (např. v kuchyni). Strava zajištěna.
    V pátek večer po ubytování seznamovací hra, adorace Nejsvětější svátosti v teple fary, promítání filmu (oscarový film Babetina hostina) a případné večerní „klábosení“.
    Sobota: od 7h bude zpovídat P. Dominik Girašek a P. Pavel Hödl ve farním kostele, od 7:30 rorátní mše svatá, následuje snídaně, při níž si budeme moci promluvit s P. Dominikem o řeckokatolické církvi, kněžství, manželství atp. Od 9h se bude konat první zamyšlení – o kráse liturgie, pak program moderovaný mládežníky, po obědě od 14h druhé zamyšlení - o adventní době. V 16h se mladí rozjedou do svých domovů.
    • Volné mešní úmysly do konce kalendářního roku 2014 o nedělích a svátečnějších dnech: Paseka 14.12. v 11h, 24.12. Paseka 21:30 nebo Šumvald 23:00, 25.12. Paseka v 11h.
    • Kdo z farníků nedostal knížečku o sv. zpovědi, jejímž autorem je P. Marek Dunda, ať se pro ni zastaví u otce Pavla.

• O 1. neděli adventní, 30. listopadu 2014, se při mši svaté vybralo celkem 720,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • Protože na pondělí 8. prosince připadá slavnost Neposkvrněného Početí Panny Marie, bude namísto rorátů mše sv. v obvyklé hodině.
    • Naše farníky srdečně zvu ke svaté zpovědi. V sobotu 13. prosince 2014 bude od 7h zpovídat ve farním kostele hostující zpovědník (P. Dominik), ve zpovědnici zůstane podle potřeby. Zároveň bude zpovídat i otec Pavel.

• O 1. neděli adventní, 30. listopadu 2014, se při mši svaté vybralo celkem 750,- Kč. Pán Bůh zaplať!

• O 1. neděli adventní, 30. listopadu 2014, se při mši svaté vybralo celkem 1.290,- Kč. Pán Bůh zaplať!
    • Několik zajímavostí z pamětní knihy pasecké farnosti:
    Z naší farnosti v 19. stol. vzešlo několik kněží.
    o Mezi nimi např. P. Udalrich, který působil jako augustinián-kanovník v rakouském klášteře Herzogenburg (možná i proto, že klášter tohoto řádu ve Šternberku, byl už v té době zrušen).
    o 1. srpna 1874 měl primici v Pasece benediktin z opatství Michelsbeuern (Solnohrad) Josef Maixner řečený Wolf. Ke svému povolání přišel především díky osobnosti P. ThDr. Georga Freye.
    o Primiciant Johan Schramm z Dolní Sukolomi působil za farářování stařičkého zasloužilého P. A. Hoffmanna (k jeho osobnosti viz číslo farního bulletinu vydané z 31.08.2014) v Pasece jako kooperátor od r. 1859 do r. 1961. Je zajímavé, jak vesničky v okolí byly z církevního hlediska provázány. Příkladů tohoto jevu bychom z pasecké kroniky mohli uvest mnoho.
    o P. Frey byl velký mecenáš chudé pasecké farnosti:
    Věnoval velkou péči údržbě kostelního mobiliáře a vybavil kostel řadou liturgických předmětů (např. dvěma kalichy či novogotickou monstranci z r. 1887, kterou jsme naposledy použili o slavnosti Ježíše Krista Krále ke svátostnému požehnání).
    Současné lavice byly do farního kostela pořízeny také za faráře Dr. Gregoria Augusta Freye roku 1886. Je neuvěřitelné, že se drží už téměř 130 let!
    I krásné křišťálové lustry ve farním kostele, před několika lety vyčištěné, věnoval Dr. Frey (roku 1894). Jeho autorem je Ludwig Kottal. Oba kusy stály okolo 275 florenů rakouské měny.
    Nakonec, i o položení břidlicové dlažby před poslední rekonstrukcí farního kostela se zasloužil zase tento kněz, v roce 1888 stála 320 florenů rakouské měny.

Farní listy ke stažení

7. – 14. prosince 2014

2. neděle adventní

Za + P. Bohumila Měchuru